Siri: Regjimi vret 53 civilë, sulmon zonat e kontrolluara nga opozita

0

Të paktën 53 njerëz, duke përfshirë gra dhe fëmijë u vranë të shtunën në zonat e konrolluara nga luftëtarët çlirimtar në Siri, të cilat u goditën pamëshirshëm nga artileria dhe sulmet ajrore të regjimit, kanë thënë grupet aktiviste.
Forcat e regjimit sirian nisën edhe sulmet ajrore për të rimarrë dy qytetet e mbajtura nga çlirimtarët në Latakia, kanë thënë burimet lokale për AA.
Shpërthimet nga sulmet në zonat turkmene, në qytetet Bayir Buxhak dhe Kesab u dëgjuan në anën turke të kufirit Siri-Turqi, kanë thënë vendasit.
Në dy ditët e fundit, më shumë se 25 sirianë të plagosur janë dërguar në spitalet në Turqi për trajtim.
Sipas Rrjetit sirian për të Drejtat e Njeriut, më shumë se 150.000 njerëz janë vrarë që nga fillimi i luftës tre-vjeçare në Siri dhe mbi 2.5 milionë sirianë janë regjistruar si refugjatë në vendet fqinje./mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com