Përleshje në Ukrainë, 38 të vdekur

0

Së paku 38 vetë janë vrarë dhe shumë janë plagosur pasi separatistët pro – rus i vunë zjarr një ndërtesë të sindikatave në qytetin jugor të Ukrainës, Odessa, të premten.
Sipas forcave të sigurisë në Odessa, zjarr shpërtheu pasi militantët pro – rus luftuan me një grup njerëzish, të cilët ishin mbledhur në qendër të qytetit në mbështetje të unitetit të Ukrainës.
Ndërkohë, presidenti i përkohshëm Oleksandr Turchynov tha se gjatë “operacioneve anti – terroriste” nga forcat e Ukrainës në qytetin e Slaviansk të premten shumë kryengritës ishin vrarë, plagosur ose ishin arrestuar. Megjithatë, gjatë ditës së premte, separatistët pro – rus qëlluan dy helikopterë të Ukrainës duke vrarë një pilot dhe një ushtarak në qytet.
Ndërtesat qeveritare dhe stacionet e policisë në disa qytete lindore të Ukrainës mbeten nën kontrollin e grupeve të armatosura pro-ruse, duke përfshirë ndërtesën e prokurorisë në Donjeck./mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com