Sallatë me lakër, karotë dhe spec të kuq

0

Përbërësit:

* 3 filxhanë lakër e grirë
* 1 karotë, e grirë
* 1 spec i kuq, i prerë
* 3 lugë vaj
* 2 lugë uthull
* 1 pako ëmbëltues pa kalori ose 1 lugë sheqer
* 1 lugë fara selinoje (sipas dëshirës)
* kripë dhe piper i zi i sapobluar, për shije

Përgatitja:

1. Në një enë të madhe bashkojmë lakrën, karotën dhe specin.

2. Në një enë të vogël shtojmë vajin, uthullën, ëmbëltuesin, farat e selinos (nëse i përdorni), kripën dhe piperin. I përziejmë mirë.

3. E hedhim salcën tek përzierja e lakrës dhe e përziejmë.

Sallata mund të ruhet në frigorifer për 2 ditë. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com