Navalny lirohet nga burgu

0
Russian protest leader Alexei Navalny visits an art exhibition "Draw a court" after the hearing of his case in a court in the northern provincial city of Kirov, on October 16, 2013. A Russian court on October 16, 2013 converted his five-year sentence into a suspended term. AFP PHOTO / VASILY MAXIMOV (Photo credit should read VASILY MAXIMOV/AFP/Getty Images)

Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny, u lirua nga një qendër paraburgimi në Moskë, pas 25 ditësh nën arrest administrativ.

Lajmi u bë i ditur në mediat sociale nga zëdhënësja e Navalnyt, Kira Yarmysh.

Navalny është kritik i zëshëm i presidentit rus, Vladimir Putin, dhe është arrestuar në ditën kur ka organizuar protesta mbarëkombëtare kundër korrupsionit në Qeverinë ruse.

Navalny ka planifikuar të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të Rusisë në vitin 2018, por është ndaluar nga autoritetet zgjedhore.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Moskë ka thënë se Navalny nuk mund të kandidojë pasi është gjetur fajtor për përvetësim dhe mashtrim, në muajin shkurt, dhe është dënuar me kusht.

Navalny ka thënë se rasti kundër tij është i motivuar politikisht.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com