Izraeli përdorë gaz helmues në sulmet ndaj Gazës

0

Dhjetëra palestinezë, duke përfshirë edhe fëmijë, pësuan asfiksim pas thithjes së gazeve helmuese të hedhura nga trupat izraelite që po sulmojnë Rripin e Gazës.
Sipas një zyrtari shëndetësor palestinez, viktimat kanë thither gazit helmues të bardhë që buron nga predha të shkrepura nga artileria izraelite.
Ai u bëri thirrje banorëve të Gazës të përdorin veshje najloni për të mbrojtur trupat e tyre dhe gjithashtu të harnojnë dyert dhe dritaret e tyre me copa të lagura të leckave.
Ushtria izraelite kishin organizuar inkursione në veri dhe jug të Rripit të Gazës. Deri në këto moment, të paktën 260 palestinezë janë vrarë në sulmet ajrore ndaj popullatës civile në Gaza. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com