Author: Dija Online

Frikësohuni Allahut, o muslimanë, e tregohuni të devotshëm ndaj Tij, ashtu siç tregohet i devotshëm ai që e di se Allahu e dëgjon, e shikon, e di të fshehtën dhe të dukshmen dhe e shpërblen për punën e tij në dynja dhe ahiret. O robërit e Allahut! Porosia më e…

Read More

Drejt Turqisë janë nisur sot edhe dy kamionë me ndihma të ndryshme për familjet e prekura nga tërmetet shkatërrimtare, raporton Anadolu. Ndihmat janë mbledhur nga Fondacioni ALSAR, nën kujdesin e Ambasadës turke në Tiranë, ndërsa konsistojnë në gjeneratorë, ngrohës, jorganë, dyshekë, rroba dhe materiale të ndryshme higjienike. I pranishëm në…

Read More

Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave e Turqisë (AFAD) ka bërë të ditur se në jug të vendit kanë ndodhur dy tërmete të tjera, dy javë pas tërmeteve të mëdha që goditën rajonin, raporton Anadolu. AFAD raportoi se tërmeti i parë ishte me magnitudë 6.4 në rrethin Defne të…

Read More

Kreu i Agjencisë për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave të Türkiye-s (AFAD), Yunus Sezer tha se është rritur në 40.642 numri i viktimave në vend nga tërmetet me qendër në Kahramanmaraş, raporton Anadolu. Në një konferencë për media në Qendrën e Menaxhimit të Situatave Emergjente të AFAD, Sezer njoftoi se…

Read More

Prishtina Talks ju fton të merrni pjesë në ligjërimin “Siguria e ndërtesave dhe tërmetet” me inxhinierin e ndërtimit Burim Smajli. Organizimi është të enjtën (16 Shkurt 2023), prej orës 19:00. Ligjërim me prani fizike dhe diskutim me audiencën. Ky cikël është për të gjithë ata që e duan përmirësimin e…

Read More