Turqi, universiteti i Gylenit nuk i mbështet palestinezët!

0

Në Turqi krahas shumë fushatave që janë ndërmarrë kundër terrorit izraelit edhe rektorët e 120 universiteteve e kanë hartuar një deklaratë të përbashkët përmes së cilës i dënojnë veprimet e Izraelit kundrejt Gazës. Por teksa të gjithë rektorët e kanë hedhur firmën mbi dokument, mediat turke kanë raportuar se rektorët e dy universiteteve nuk kanë pranuar ta dënojnë dhunën që Izraeli po ushtron mbi popullsinë civile. Njëri prej tyre është Universiteti Fatih që drejtohet nga xhemati i Fethullah Gylenit dhe tjetri është Universiteti Teknik i Lindjes së Mesme.
Kjo nuk është hera e parë që Lëvizja e Fethullah Gylenit heshtë përballë krimeve të Izraelit. Edhe në vitin 2010 Gyleni në një deklaratë për mediat perëndimore pati dhënë se flotilja Mavi Marmara është dashur të marrë leje nga Izraeli për të dërguar ndihma humanitare për banorët palestinezë në Rripin e Gazës. Mediat turke më vonë kanë raportuar se vet Gyleni në një takim me gazetarët ka thënë se nëntë personat e rënë në Mavi Marmara, nuk mund të konsiderohen se janë dëshmorë! /SHENJA/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com