Tmerruese – Largohet tumori në madhësi të shalqirit dhe me peshë 15kg (Foto)

0

Është hequr nga mitra e një gruaje, tumori më i madh ndonjëherë, që peshon 15 kilogram.

Gruaja që kishte një rritje të madhe të barkut, filloi të kishte lodhje dhe probleme me frymëmarrje, pa ditur se kishte tumor.

Mjekët janë befasuar kur zonjës 52 vjeç, i kanë gjetur tumorin jashtë mitës, të rritur në këtë madhësi.

Ekipi prej katër mjekësh, kanë kryer operimin në barkun e fryrë të gruas së njohur si Latha, në spitalin Chennai Kumaran, në Afrikë.

Doktoresha Mani Makalai, që është kreu i departamentit obstetrik dhe gjinekologjik, ka thënë se ‘është shokuar kurë ka parë një rritje të këtillë të tumorit’.

“Në gjuhën mjekësore, kjo quhet rritje gjigante e tumorit, e në këtë rast rritja më e madhe në Afrikë” ka thënë Makalai pas operacionit.

“Simptomat e tumoreve, zakonisht janë lidhura me vendndodhjen, por në këtë rast, tumori ishte në pjesën e jashtme dhe nuk është detektuar” ka thënë Doktoresha, ndërsa ka shtuar se ‘nga madhësia e tumorit, mund të jetë i vjetër rreth 20 vjet’.

Zonja Latha, është lëshuar nga spitali dhe mësohet se gjendja e saj shëndetësore është e mirë./Telegrafi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com