SHBA’të nuk e kanë idenë se si po vepron Kim Jong’un në Korenë e Veriut?

0

Pothuajse të gjitha raportet e agjencive amerikanë të inteligjencës rreth Koresë Veriore të liderit Kim Jong’un ishin të gabuara, raporton New York Times.
Kur Kim u bë lideri suprem dy vjet më parë, SHBA mendoi se axha i tij, aleat i Kinës do të udhëhiqte me fuqinë. Në dhjetor të vitit të kaluar, Kim axhën dhe disa aleatë të tij i ekzekutoi.

SHBA’të menduan se Kim do të fokusohet në forcimin e ekonomisë së varfër në vend se të zhvillonte edhe më tej programet ushtarake.

Por Kim, zgjoshi të testoj raketat balistike, duke promovuar programin bërthamor.

Kështu, spiunët amerikanë janë në errësirë sa u përket informacioneve, raporton Washington Post. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com