SHBA furnizon Izraelin me raketa të sofistikuara ajrore

0

Departamenti Amerikan i Shtetit ka miratuar furnizimet me raketat ajrore AIM-9X-2 Sideëinder, si dhe mbështetje logjistike për Izraelin në vlerë prej 544 milion dollar.
Agjencia për Bashkëpunim dhe Sigurisë e SHBA-së që njoftoi këtë lajm. Njoftimi përkatës në furnizimet e mundshme të armëve i është dorëzuar Kongresit më 14 korrik.
Më parë, autoritetet izraelite kërkuan furnizimin me raketa ajrore të sofistikuara, të cilat momentalisht po i përdor për sulmimin e Gazës.
Shërbimi për shtyp ka theksuar se SHBA kërkon të ndihmojë Izraelin në rritjen e kapacitetit të saj “mbrojtës”. Furnizimet e planifikuara të raketave do të kontribuojnë në forcimin e Forcave Ajrore izraelite dhe për të rritur nivelin e bashkëpunimit me Forcën ajrore të SHBA-ve, e padyshim edhe të intensifikoj sulmet ndaj palestinezëve.
Ekspertët thonë se Forcat Ajrore të Izraelit nuk do të përballen me ndonjë vështirësi në zotërimin e armëve të furnizuara.
Shërbimi i shtypit DSCA shtoi se transaksioni i mundshëm nuk do të ketë ndonjë efekt negativ në bilancin ushtarak në rajon. Kontraktori kryesor do të jetë Raytheon Missile Systems, Kompania me bazë në Tucson, Arizona 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com