Rusia ndihmon regjimin shiit Irakian me pajisje ushtarake

0

Përgjegjësi i ministrisë irakiane të mbrojtjes njoftoi se Rusia ka ndihmuar Bagdadin me pajisje ushtarake.
Së shpejti të gjitha pajisjet dhe armatimet e dhëna prej Rusisë do të arrijnë në Irak. Kanali satelitor Irakia thotë se përgjegjësi i ministrisë së mbrojtjes së Irakut në takim me Vladimir Putin presidentin e Rusisë diskutoi mbi kushtet aktuale në të cilat ndodhet regjimi shiit i Irakut. Më herët Rusia me kërkesë të Irakut i ka dërguar ushtrisë se regjimit irakian avionë të tipit Sukhoi-25 të cilët ushtria e regjimit irakiane i përdori kundër kryengritesve të grupeve të tjera në provincat Selahudin dhe Ninva. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com