Kerry “sakrifikon” Al Malikin

0

Arabia Saudite dhe Sekretari amerikan John Kerry ranë dakord se popullsia sunite e Irakut duhet të ketë përfshirje më të madhe në arenën politike në Irak.
Gjatë takimit të tyre, ata ranë dakord për kthimin e udhëheqësve të shquar ushtarak në pozicionet e tyre në institucionet ushtarake, pavarësisht nga konsideratat sektare.
Ndërkohë, Irani ka vazhduar mbështetjen e saj për Al-Malikin përmes grupeve shia.
Ndërkohë, presidenti amerikan Barak Obama urdhëroi 300 trupa amerikane për të mbështetur sigurinë në kryeqytetin irakian të Bagdadit, rreth aeroportit ndërkombëtar, ambasadës amerikane dhe pronave të tjera atje.
Ndërkohë, Mbreti saudit fajësoi politikën e dështuar të Uashingtonit në Siri për situatën e përkeqësuar në Irak. Mbreti tha se SHBA nuk do të jetë në gjendje për të zgjidhur problemet e Irakut, pa trajtimin e çështjes siriane. /mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com