Jahjaga dekoron me urdhërin më të lartë Princin e Dubait

0

Sheikh Muhamed bin Zajed Al Nahyan Princi i Kurorës së Abu Dabit, u nderua me Urdhërin e Pavarësisë , nderit më të lartë që bën Republika e Kosovës ndaj figurave ndërkombëtare, kjo ndodhi me rastin e vizitës së Presidentës së Republikës së Kosovës, Atifete Jahjagës, në Emiratet e Bashkuara Arabe.
Presidentja e Kosovës, gjatë takimit në Al Mamoura të Abu Dhabit me Princin e Kurorës, Al Nahyan, i prezentoi atij urdhërin më të lartë.
Urdhëri i Pavarësisë së Kosovës e njeh kontributin e lartë që ka dhënë EBA në ruajtjen e paqes në Kosovë, e vlerëson ndihmën e saj sociale dhe ekonomike për vendin ballkanik, si dhe rëndësinë që pati njohja e pavarsisë së Kosovës, urdhëri gjithashtu u dha edhe në shenjë respekti për përpjekjet e Princit të Kurorës me mbështetjen që ka dhënë vendi i tij me pjesmarrjën në misionet paqeruajtëse të Kosovës.
Me rastin e paraqitjes së Urdhërit, Jahjaga ndër të tjera tha se, “Në nder të miqësisë mes vendeve tona dhe në mirënjohje dhe vlerësim të thellë për dorën e ndihmës që ju keni dhënë në Kosovë, për rinovimin e saj, për të dhënë shpresën e popullit të saj për t’u bërë zotër të fatit të tyre dhe për të ndërtuar shtetin e tyre. Ne çmojmë lartë përkushtimin e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe princit të Kurorës të Abu Dhabit Sheikhut Mohamed bin Zayed al Nahyan për paqen dhe mirëqenien në Republikën e Kosovës .
” Ne jemi vënë në lëvizje nga udhëheqja juaj dhe gatishmërijë për të ndihmuar dhe ringjallur Kosovën e shkatërruar të pas luftës, dhe me vendosmërinë tuaj për të hedhur themelet e një miqësie të qëndrueshme me Kosovën. Populli i Kosovës thellësisht vlerëson kontributin e forcave ushtarake të Emirateve të Bashkuara Arabe në ruajtjen e paqes në Kosovë, e cila forcoi paqen dhe stabilitetin në të gjithë rajonin e Evropës juglindore dhe ka ndihmuar ne rivendosjen e urave të bashkëpunimit mes popullit tonë. Njerëzit tuaj në uniformë, lanë një trashëgimi për të qenë krenarë, ” tha presidentja me rastin e vizitës.
“Njohja e pavarësisë së Kosovës nga Emiratet e Bashkuara Arabe është një vazhdim i forcimit të lidhjeve tona dhe i konsolidimit të shtetit tonë ndërkombëtarisht . Ky akt i njohjes ishte shenja më e qartë se , pavarësisht nga distanca gjeografike mes nesh , ne jemi të bashkuar nga vlerat dhe idealet që ngasin vizionin tonë për vende të begata për mirëqenien e qytetarëve tanë .
“Në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Presidentit të Kosovës Madame Atifete Jahjaga ka marrë vendim për tu dhënë juve Urdhërin e Pavarësisë, çmimin më të lartë të dhënë për personalitete ndërkombëtare të Kosovës, për miqtë të famshëm të Kosovës në shenjë mirënjohje dhe respekt. Në nderimin tonë ndaj juve, ne nderojmë veten, “shtoi Presidenti i Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga .
Nga ana e tij ,Princi i kurorës shprehu kënaqësinë e tij në gjestin zemërgjerë nga Presidentja e Kosovës dhe i tha , “kënaqësia jonë është edhe më e madhe, pasi paqja është arritur në Kosovë. “Emiratet e Bashkuara Arabe marrin me krenari rolin vital dhe efikas që kanë luajtur dhe luajnë përkrah paqeruajtësve ndërkombëtarë në krijimin e stabilitetit në Kosovë.”
“I ndjeri babai themelues Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan ishte një autor i nismave që synojnë të ndihmojnë popullin e Kosovës. Ndihma e Emirateve të Bashkuara Arabe nuk është e kufizuar vetëm në pjesëmarrjen e forcave të saj të armatosura në operacionet e paqes – mbajtjes dhe stabilizimit, Emiratet e Bashkuara Arabe janë fort të interesuara në nisjen zhvillimeve jetike, projekteve dhe shërbimi të ndryshme në mënyrë që qytetarët e Kosovës të zhvillojnë aftësitë e tyre dhe të nisin procesin e progresit dhe zhvillimit. Sot , kjo qasje vazhdon nën direktivat e Hirësisë së saj, Presidentës dhe Hirësisë së tij, Princit Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan për themelimin e marrëdhënieve, miqësisë dhe bashkëpunimit më të mirë me Republikën e Kosovës . ”
“Mesazhi i Emirateve të Bashkuara Arabe për botën ka qenë që gjithmonë në bazë të kontributit të tyre efektiv, brenda bashkësisë ndërkombëtare, të çojnë në arritjen e paqes, stabilitetit dhe zhvillimit, dhe për të promovuar vlerat e paqes, bashkëjetesës dhe drejtësisë në të gjithë botën, “shtoi Sheikh Mohamed bin Zayed .
Gjatë takimit , të dy palët diskutuan marrëdhëniet dypalëshe midis Emiratet e Bashkuara Arabe dhe të Kosovës , dhe mënyrat e forcimit dhe promovimit të tyre në shërbim të interesave të të dy vendeve dhe popujve të tyre .
Në fjalën e tij në takim , Sheikh Mohamed bin Zayed ka afirmuar interesin e EBA -s në forcimin dhe promovimin e marrëdhënieve me Republikën e Kosovës në të gjitha sferat .
Nga ana e saj , presidenti i Kosovës zonja Atifete Jahjaga theksoi se vendi i saj është gjithashtu i interesuar në bashkëpunim, dhe marrëdhëniet më të gjera bilaterale me Emiratet e Bashkuara Arabe në sferat ekonomike, tregtare dhe të investimeve, si dhe në aplimin me sukses të praktikave të ekslencës së EBA në përparimin dhe zhvillimin e përgjithshëm .
Të pranishëm në takim ishin Khaldun Khalifa Al Mubarak , Kryetari i Autoritetit të Abu Dhabit për Çështjet Ekzekutive (EAA), Nasser Ahmed Al Suweidi , Kryetar i Autoritetit të Energjisë , Mohammed Al Mubarak Mazrouie , nënsekretari i Gjykatës së Princit të Kurorës të Abu Dhabi , dhe anëtarët e e delegacionit që e shoqëronte presidenten kosovare./dijaonline.net
emirates247
Në shqip: Dijaonline.net 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com