Erdogan pritet të jetë presidenti i ri i Turqisë

0

Kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan do të jetë president i vendit dhe në këtë funksion do të qëndrojë deri në vitin 2023.
Parlamenti ka miratuar disa ndryshime të kushtetutës që i jep më shumë autoritet presidentit që deri më tani ka pasur vetëm rolin protokolar.
Rrethi i parë zgjedhorë do të mbahet më 10 gusht dhe ky hap do të jetë i pari në historië e vendit pasi deri më tani presidenti është zgjedhur në parlament.
Erdogan edhe më herët kishte paralajmëruar se do të jetë kandidat për kryetar shteti. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com