Author: Dija Online

Një ish-i përndjekur politik tentoi të vetëdigjet para Parlamentit sot rreth orës 10:30 minuta. Policia ka arritur të neutralizojë. Bëhet fjalë për ish-të përndjekurin Kujtim Gaziu, i cili së bashku me ish-i burgosur të tjerë politik kanë zhvilluar një protestë ditën e sotme. . Teksa prononcohej për mediat Kujtim Gaziu…

Read More

Disa vende anëtare të NATO-s i aktivizuan aeroplanët e tyre luftarakë, pasi dy aeroplanë bombardues rusë iu afruan hapësirës së tyre ajrore mbi Detin Verior. Ministria e mbrojtjes e Holandës i kishte identifikuar aeroplanët rusë të tipit TU-95s. Kjo ministri tha se aeroplanët luftarakë rusë ishin përcjellur nga aeroplanët e…

Read More

Pamjet e njërit nga projektet e Qabes dhe Mekës të propozuara për realizim në vitin 2020. [tube]https://www.youtube.com/watch?v=FxSyv8klhbI[/tube] Nuk ka konfirmime nëse është miratuar apo jo ende ky plan për të nisur zbatimi i tij në vitin 2020.

Read More

Partia e Hashim Thaçit, Isa Mustafës, Ramush Haradinajt dhe ajo e Behgjet Pacollit i kanë thënë po themelimit të Gjykatës Speciale. Ndërsa, Vetëvendosje ka dalë kundër themelimit të Gjykatës. 89 deputetë i kanë dhënë përkrahje vazhdimit të misionit të EULEX’it dhe per themelimin e Gjykates Speciale. Vetëm 22 kanë votuar…

Read More

Dy studentë nga Shkolla e Lartë Konia Güventas (Turqi), kanë ekzaminuar efektet e lëngut të qepës dhe përzierjes së mjaltit për infeksionet në fyt. Ata e dëshmuan këtë në një projekt shkencor. Projekti, i kryer nën konsultimin e mësuesve zgjati 4 muaj. Ndërkohë studentët janë shprehur se rezultatet ishin të…

Read More

1.Në radhë të parë është e nevojshme që menjëherë të hiqni baterinë, pa u shqetësuar as që ta fikni. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë duhet të fikni me nxitim që të shmangni krijimin e një qarku të mbyllur. 2.Pastaj duhet ta thani sa më shpejt me një leckë…

Read More

Pjesën më të madhe të rasteve, personi i bezdisshëm nuk e kupton sesi sjellja e tij perceptohet nga të tjerët. Nëse dyshoni që bezdisni njerëzit, atëherë duhet të mësoni sesi të shmangni gjërat e vogla, që ju bëjnë të dukeni të tillë. Ja sesi: 1.Punoni sa më shumë me vetëvlerësimin.…

Read More

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qytetin e Korçës, ku dy vëllezër pas një zënke banale janë qëlluar me thikë. Ngjarja ka ndodhur në Lagjen Nr. 7, ku 49-vjeçari Roland Ristollari është goditur disa herë me thikë në bark nga vëllai i tij Thoma Ristollari 60 vjeç. Burime zyrtare…

Read More