Vritet komandanti i Hizbullahut në Siri, Fawzi Ayoub

0

Një komandant i lartë i Hizbullahut është vrarë në Siri, ku ai ishte duke luftuar përkrah trupave të regjimit të Bashar Al Asad.
Fawzi Ayoub, i cili ishte në ” listën e më të kërkuarve” të FBI-së, u vra të hënën nga forcat kryengritëse muslimane të cilat tash e tri vite po zhvillojnë luftë kundër regjimit të Asad.

Hizbullahu, një grup militant shiit me qendër në Liban, i është bashkuar regjimit alevit siriane në konfliktin që la të vdekur qindra mijëra persona.

Ayoub kishte shtetësi kanadeze dhe kishte jetuar në Shtetet e Bashkuara. Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut ka konfirmuar se Ayoub ishte vrarë në Siri.

Burimet thanë Ayoub është vrarë në Nawa , një qytet në provincën jugore të Deraas, djep i kryengritjes siriane. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com