Turqia shkarkon edhe 820 njerëz të tjerë nga postet ushtarake

0

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se ka shkarkuar edhe 820 njerëz të tjerë nga forcat tokësore dhe detare të vendit.

Ky veprim vjen në vazhdën e spastrimit të ushtrisë pas grushtshtetit të dështuar më 15 korrik.

Ankaraja tashmë ka shkarkuar mijëra veta nga forcat e armatosura.

Qeveria ka shkarkuar edhe rreth 80,000 veta nga sektori publik dhe privat, për të cilët ka dyshime se kanë lidhje me komplotuesit e puçit.

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësime se arrestimet masive kanë prekur individët që vetëm kundërshtojnë politikat e presidentit Recep Tayyip Erdogan.


Source: Informacione 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com