Merkel:Nuk më intereson për marrëveshjen mes BE-së dhe Turqisë

0

Kancelarja gjermane Angela Merkel, tha të premten se nuk është e shqetësuar për marrëveshjen midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë, e cili synon të ndalojë fluksin e emigrantëve në Evropë, pasi që homologu i saj turk ka bërë komente kritike në lidhje me marrëveshjen.
“Unë nuk jam e shqetësuar. Ndoshta disa pyetje kërkojnë shumë e më shumë kohë, por në parim ne jemi ne, si di që të jetë marrëveshja mund të vazhdojë ose jo”, tha Merkel, transmeton Indeksonline.
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, paralajmëroi Bashkimin Evropian se parlamenti turk do të bllokoi marrëveshjen me BE-në nëse nuk u liberalizohen vizat turqve.
Udhëheqësit e BE-së vazhdimisht kërkojnë që Turqia t’i përmbush 72 kushtet dhe të futet në regjimin pa viza, kërkesë e BE-së është poashtu të ndryshohet ligjet mbi anti-terrorizmit, e cila duket të jetë veçanërisht e diskutueshme.


Source: Informacione 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com