Gjermania rrit investimet në tanke dhe mbrojtjen ajrore

0

Gjermania planifikon të investojë miliona euro në tanke të reja dhe sisteme mbrojtëse ajrore pas shpalljes së rritjes së buxhetit të mbrojtjes në vitin 2017, sipas burimesh pranë kësaj dosje.

“Vendi do të shpenzojë një shumë prej tetë shifrash në euro për modernizimin e tankeve luftarake të tipit Leopard 2”, sipas këtij burimi në Ministrinë e Mbrojtjes.

“Nga ana tjetër do të shpenzohet një shumë prej tetë shifrash në euro për sisteme të reja taktike mbrojtëse (TLVS)”, shtoi ai.

Sipas një deklarate të bërë sot nga ministrja e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, do të vendoset theksi mbi rritjen e shpenzimeve dhe të cilësisë në projektet për pajisje.


Source: Informacione 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com