S’ka drejtësi për afganët e torturuar nga forcat amerikane

0

Forcat amerikane të cilat kanë torturuar dhe vrarë civilë në Afganistan nuk janë sjellë para drejtësisë për shkak të dështimeve në sistemin e drejtësisë ushtarake të SHBA-ve, tha Amnesty International.
Mijëra civilë afganë janë vrarë nga trupat e koalicionit në mes të viteve 2009 dhe 2013, tha Amnesty në një raport të lëshuar në kryeqytetin afgan Kabul.
Disa familje që kërkojnë drejtësi nga qeveria amerikane morën pjesë në një konferencë në Kabul për të dhënë llogari dramatike të përvojat e tyre të torturës, në mesin e tyre gra që kishin mbijetuar një sulm ajror vdekjeprurës.
Mijëra afganë janë vrarë ose plagosur nga forcat amerikane që prej pushtimit, por viktimat dhe familjet e tyre kanë pak shanse për dëmshpërblim.
Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se trupat bëjnë përpjekje të “jashtëzakonshme” për të shmangur viktimat civile, dhe se mori të gjitha raportet “seriozisht”.
Viktimat thanë se si ata ishin dëshmitarë të vrasjes së anëtarëve të familjes së tyre dhe bastisjeve e torturave nga trupat amerikane. /mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com