Regjimi cionist i Izraelit ka filluar bombardimet tokësore, ajrore dhe detare në Gaza

0

Regjimi cionist ka kryer sulme nga toka, ajri dhe deti në Gaza.
Sipas agjencive të lajmeve avionët luftarakë të regjimit sionist deri më tani kanë kryer 30 sulme ajrore në rajone të ndryshme të Gazës cak i të cilave ishin jeta dhe pasuritë e civilëve palestinezë. Bëhet e ditur se 30 raketa janë hedhur në qendrën ushtarake Gaza e lidhur me grupet e rezistencës palestineze në jug të Gazës.

Këto sulme u bënë një ditë pasi Izraeli tha se do të hakmerret për vrasjen e tre të rinjëve izraelitë, që ishin rrëmbyer në Bregun Perëndimor.

Në kumtesën e ushtrisë së Izraelit theksohet se 34 caqe janë bombarduar, shumica prej tyre kanë të bëjnë me lëvizjen islamike Hamas.

Të tre të rinjtë u zhdukën me 12 qershor derisa ktheheshin në shtëpitë e tyre. Trupat e pajetë të tyre u gjetën mbrëmë në qytetin verior Hebron.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se të rinjtë i kishte rrëmbyer Hamasi dhe se për këtë “do të paguaj”. Hamasi e ka hedhur poshtë involvimin në këtë rast. Dhe duket që gjithëçka është inskenuar për të nxjerrë një pretekst mbi sulmet në Gaza dhe për të përçarë palestinezët. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com