Presidenti “më i varfër” në botë, do të strehojë në shtëpi jetimët sirianë

0

Presidenti i Uruguait, Jose Mujica, i njohur për modestinë e tij dhe veprimet humanitare, do të strehojë në vilën e tij dhe në një shtëpi presidenciale, qindra refugjatë sirianë, që kanë mbetur jetim si pasojë e luftës.

UNHCR nuk po lejon shpërnguljen e fëmijëve pa kujdestarë. Kjo do të thotë se secili fëmijë duhet të vendoset te ndonjë kujdestar, dajë, kushëri ose vëlla, ndërsa shpenzimet do t’i përballojë qeveria e Uruguait.

Mbi dy milionë sirianë kanë ikur nga vendi që prej fillimi të luftës civile në Siri. Shumica e refugjatëve janë vendosur në Turqi, Jordani dhe Liban. Gjermania dhe Brazili kanë dhënë viza për një numër konsiderueshëm të tyre.

Jose Mujica, është një nga shembujt e rrallë të politikanëve që jetojnë në përputhje me gjendjen ekonomike në botë 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com