Nobeli për Paqe shkon tek Malala Yousufzai

0

Komiteti pre pesë anëtarëve sot shpalli fituesin e Çmimit Nobel për Paqe.
Këtë çmim e fitoi Malala Yousufzai dhe Kailash Satyarthi.

Në përputhje me testamentin e Alfred Nobelit, ky është i vetmi çmim i cili është tërheq më së shumti vëmendjen e mediave, të spekulimeve, polemikave dhe debatit, e që nuk publikohet në Stokholm se po në Oslo.

Këtë vit për këtë çmim janë kandiduar 278 persona, që është një rekord i ri. Në mesin e tyre ishte edhe spiuni amerikan Edward Snowden dhe Papa Françesku. /TG 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com