“Marrëveshja SHBA-Rusi, operacion për shpëtimin e Asadit”

0

Molla në lidhje me marrëveshjen për gazetarin e AA-së pohoi se është shfaqur e vërteta mbi ardhjen e Rusisë me justifikim të DAESH-it, ku ka shënjestruar fshatrat e turkmenëve të Bayirbucakut 7 muaj më parë.

Koordinatori i Përgjithshëm i Agjencisë të lajmeve të Bayirbucakut, Saadettin Molla, theksoi se marrëveshja e arritur mes SHBA dhe Rusisë në lidhje me “ndalimin e konflikteve në veri të Latakias dhe Gutës Lindore” është operacion për shpëtimin e Bashar al-Asadit. Ai ka pohuar se të gjitha marrëveshjet e arritura deri më sot janë për të ndaluar opozitarët, raporton Anadolu Agency (AA).

Molla në lidhje me marrëveshjen për gazetarin e AA-së pohoi se është shfaqur e vërteta mbi ardhjen e Rusisë me justifikim të DAESH-it, ku ka shënjestruar fshatrat e turkmenëve të Bayirbucakut 7 muaj më parë.

Molla ka pohuar gjithashtu se arritja e një marrëveshjeje të tillë në pjesët ku opozitarët janë në epërsi, është operacioni i fundit për të ndihmuar regjimin e Asadit, që sipas tij, po i përjeton ditët e fundit.

“Në një javë të fundit opozitarët janë në epërsi në Latakia dhe Gutën Lindore dhe u vranë rreth 200 ushtarë të regjimit. Kjo marrëveshje është një hap fillestar për të vizatuar kufijtë e ri. Të gjithë marrëveshjet e arritura deri më sot janë bërë për të ndaluar opozitarët. Dëshirohet që të formohet një shtet terrorist PYD në veri të Sirisë, ndërsa Nusajri në bregun e këtij vendi. Hapat e marrë mbi turkmenët dhe popullin e sirian, janë një kurth i rëndësishim për Turqinë. Të ishin të sinqertë, do të kishin rënë dakord për të ndaluar sulmet e bëra kundrejt popullatës civile në Halep. Në Halep brenda një jave janë masakruar më shumë se 500 civilë, ndërsa vendimi për armëpushim në Gutën Lindore dhe në pjesën rural të Latakias është teatër”, u shpreh Molla.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com