Egjipt, vriten 4 mbështetës të Mursit

0

Katër vetë u vranë të premten vonë, kur forcat e sigurisë shpërndarë një protestë nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar Muhamed Mursi në Kajron lindore, ka thënë një burim nga Aleanca Kombëtare për Mbrojtjen e Legjitimitetit.
Katër, duke përfshirë dy gra, u vranë kur policët e përdorën plumba për të shpërndarë mitingun në rrethin Ain Shems, ka thënë burimi.
Disa protestues thuhet se u plagosën gjatë shpërndarjes, sipas burimit.
Mbështetësit e Mursit organizuan një raund të ri të mitingjeve të premten për të protestuar kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të Egjiptit, i cili tregoi një fitore dërrmuese për ish-shefin e ushtrisë Abdel-Fatah al-Sisi.
Vëllazëria Myslimane, lëvizja nga e cila vjen Mursi, dhe mbështetësit e presidentit të rrëzuar kishin bojkotuar në masë të madhe votimin.
Zgjedhjet presidenciale ishin hapi i dytë në një udhërrëfyes të imponuar nga ushtria për tranzicionin politik të Egjiptit pas Mursit./mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com