Zbulohet ‘ilaçi’ kundër rënies së flokëve

0

Nëse u janë dobësuar flokët, u janë thinjur apo janë duke ju rënë, nuk jeni vetëm.

Por, nuk keni nevojë që të qani për humbjen e flokëve, pasi që një tretman i ri që premton shumë është rrugës.

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të rritur qelizat komplekse të lëkurës, plotësisht me flokë, dhe t’i transplantojnë më pas ato me sukses në lëkurë, transmeton Gazeta Express.

Eksperimentet për rritjen e qelizave komplekse të lëkurës, edhe pse të suksesshme, deri më tani nuk janë përdorur në njerëz.

Shkencëtarët kanë zhvilluar një metodë për rritjen e këtyre qelizave në laborator, të cilat zëvendësojnë lëkurën natyrale.

Ky zbulim i ri u jep shpresë njerëzve të cilët kanë pësuar edhe djegie të mëdha në lëkurë. Shkencëtarët thanë se kanë rritur me sukses indet komplekse të lëkurës të cilat i kishin transplantuar në minj.

(GE)

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com