Rusia dhe Kina duan të forcojnë bashkëpunimin

0

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se Moska dhe Pekini janë pajtuar që të koordinojnë politikat e jashtme edhe më shumë, në kuadër të organizatave ndërkombëtare dhe rajonale.

Duke folur në Shangai, pas bisedimeve me presidentin e Kinës, Xi Jinping, Putin po ashtu ka thënë se bashkëpunimi midis Ministrisë së Mbrojtjes ruse dhe asaj kineze është “faktor serioz” i sigurisë në botë.

Në deklaratën e përbashkët, dy vendet kanë bërë thirrje për më shumë bashkëpunim rajonal dhe politik në lidhje me Ukrainën.

Dy vendet, megjithatë, nuk kanë dhënë ende ndonjë deklaratë për marrëveveshjen e mundshme të gazit, në vlerë prej disa miliarda dollarësh. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com