Rreth 200 emigrantë nga Shqipëria dhe Kosova kapen nga policia franceze

0

Në krye të këtij rrjeti kriminelësh ishte një kosovar, i cili u arrestua në Saint–Malo, pas të cilit qëndronte një bandë prej 12 personash.
Rreth 200 shqiptarë pa dokumente që kishin për synim depërtimin në mënyrë ilegale nga Franca në Britaninë e Madhe, kapen nga policia franceze.

Policia ka arrestuar edhe 12 persona të tjerë të implikuar në këtë ngjarje, ku ndodheshin emigrantë nga Shqipëria dhe nga Kosova.

Kontrabandistët merrnin 7 deri në 10 mijë euro për person.

Madje, një familje shqiptare me 4 fëmijë ka paguar 15 mijë euro për të kaluar nga Franca drejt Britanisë së Madhe.

Në krye të këtij rrjeti kriminelësh ishte një kosovar, i cili u arrestua në Saint–Malo, pas të cilit qëndronte një bandë prej 12 personash, duke përfshirë marinarë dhe peshkatarë nga Côtes-d’Armor, gjithashtu edhe një shef të ndërmarrjes Lamballe (Côtes-d’Armor), i cili po ashtu është arrestuar për kontrabandë në Saint-Brieuc, thuhet në një njoftim nga autoritetet franceze.

“Kjo bandë trafikantësh kishte ndihmuar emigrantët pa dokumente që të shkojnë në Angli, prej të cilëve ishte marrë një shumë e madhe parash.

Katër persona janë akuzuar në Rennes për “të ndihmuar bandën e organizuar dhe pjesëmarrjen në një konspiracion”, deklarohet nga Prokuroria e Shtetit.

Ditën e martë u arrestua një kontrabandist, ndërsa tre persona të tjerë, do të paraqiten para një gjykate të premten e ardhshme.

Sipas dëshmive paraprake të mbledhura nga hetuesit, janë identifikuar të paktën 14 udhëtime të bëra gjatë një periudhe 18-mujore, nga të cilat janë me mijëra euro nga klandestinët. /preshevajone/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com