Prishtinë, FSK e gatshme të transformohet në Forcat e Armatosura të Kosovës

0

Sot, në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë, me ceremoni ushtarake u shënua 26 nëntori, “Dita e Forcës së Sigurisë së Kosovës”.

6 vjetorin e themelimit të saj, Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) e festoi me manifestim në të cilin ishin prezent personalitetet më të larta politike dhe ushtarake, të Kosovës dhe institucioneve ndërkombëtare si: presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministri i Kosovës në detyrë, Hashim Thaçi, Ministri i FSK-së, Agim Çeku, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Kadri Kastrati, komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Francesco Paolo Figliuolo, përfaqësues të lartë të Ekipit Ndërlidhës dhe Këshillues të NATO-s në Kosovë (NLAT), ambasadorët e akredituar në Kosovë, si dhe atashetë ushtarak.

Po ashtu, kjo ceremoni ishte e hapur edhe për përfaqësues të jetës kulturore, artistike dhe sportive, nxënës të shkollave fillore të mesme, student si dhe qytetarë të Kosovës, të cilët patën rastin të shohin edhe një parakalim të trupave të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Në fjalimin e rastit, Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Kadri Kastrati iu ka uruar pjesëtarëve të FSK-së “Ditën e Forcës” me shpresë se përvjetorin e ardhshëm ta kremtojnë si pjesëtarë të Forcave të Armatosura të Kosovës.

“Unë si komandant i FSK-së, me siguri të plotë mund të ritheksoj që FSK është e gatshme të transformohet në Forcat e Armatosura të Kosovës dhe të marr detyra të reja, mbrojtjen e vendit dhe qytetarëve të saj” ka thënë gjenerallejtënant Kadri Kastrati dhe ka shtuar se FSK si një forcë profesionale dhe multietnike, është institucioni më i besueshëm dhe i respektueshëm në Kosovë.

Kjo, sipas komandantit të FSK-së, është arritur me kryerjen e detyrave dhe përmbushjen e përgjegjësive dhe obligimeve të dala nga misioni i këtij institucioni dhe Kushtetuta e Kosovës, duke numëruar veprimet e shumta që FSK i kryen me qëllim që t’i shërbej qytetarëve të Kosovës, sikurse janë aksionet e deminimit, aksionet e kërkim-shpëtimit gjatë situatave emergjente, si dhe dhënia e ndihmës humanitare qytetarëve të Kosovës.

“Rezultatet evidente të cilat shihen nga ngritja e standardit në realizimin e detyrave, si dhe modernizimi i këtij institucioni, na bënë krenar por edhe të obligueshëm që ta ruajmë këtë besueshmëri” ka theksuar gjenerallejtënant Kadri Kastrati dhe tregoi se institucioni të cilin ai e udhëheq, sivjet ka marr pjesë në shumë stërvitje ushtarake, përkrah ushtarëve të ushtrive të rajonit dhe atyre të NATO-s.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga në këtë ceremoni përgëzoj FSK-në për përparimin e arritur dhe ngritjen e nivelit në përmbushjen e detyrave. Ajo iu drejtua pjesëtarëve të FSK-së me porosinë se, të gjithë qytetarët e Kosovës kanë besim të madh në FSK-në, për ta mbrojtur Kosovën dhe për të bashkëpunuar me partnerët dhe aleatët strategjikë të Kosovës.

“E ardhmja e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe e ardhmja e Forcës së Armatosur të Kosovës që nuk ka alternativë, mbetet punë parësore për Kuvendin e ri, institucionin kaq të nevojshëm dhe kaq të rëndësishëm për vendin dhe për qytetarët e tij” Jahjaga dhe shtoi se Kosova ka kaluar nëpër shumë procese të rëndësishme të tranzicionit dhe se, formimi i Forcave të Armatosura të Kosovës do ta kompletoj Kosovën si shtet , duke kontribuar në konsolidimin e tij të plotë.

Për të arritur këtë, sipas saj, është i nevojshëm ndërtimi sa më i shpejtë i institucioneve të Kosovës, Kuvendit dhe Qeverisë, pas konstituimit të cilëve, duhet të punohet shumë më tepër për ta kompensuar kohën e humbur dhe rikthyer besimin e qytetarëve në institucionet e Kosovës.

Gjatë fjalimit të saj, Jahjaga theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të shkëlqyeshëm të FSK-së me NATO-on dhe misionin e tij paqësor në Kosovë, KFORin, si dhe me Gardën Nacionale të Shtetit Iowa të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kryeministri i Kosovës në detyrë, Hashim Thaçi, po ashtu ka deklaruar se një nga prioritetet e institucioneve të reja do të jetë transformimi i FSK-së në Forcat e Armatosura të Kosovës. “FSK-ja duke bashkëpunuar ngushtë me NATO-n dhe KFOR-in, sot është e gatshme të kryej të gjitha obligimet, brenda në Kosovë dhe po në rang të marrëveshjeve rajonale me shtetet përreth nesh, Shqipërinë, Maqedoninë, malin e Zi por edhe Kroacinë dhe Slloveninë ka thënë Thaçi dhe ka shuar se perspektiva euroatlantike e Kosovës, do të jetë një nga prioritetet e Qeverisë së re dhe kjo, sipas tij, do të jetë një shembull i shkëlqyeshëm i kontributit të vendit tonë në paqen, stabilitetin dhe bashkëpunimin rajonal.

Ceremonia ushtarake përfundoi me parakalimin e njësiteve të specializuara të Forcës së Sigurisë së Kosovës para mysafirëve prezent, në kremtimin e 6 vjetorit të “Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës”.

Për nder të 26 nëntorit, ditëlindjes së FSK-së, është inauguruar edhe ndërtesa e re e Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës, ndërsa në mëngjes, para këtyre dy ceremonive, zyrtarët më të lartë të Kosovës e kanë vizituar Kompleksin Memorial në Prekaz të Skenderajt, ku janë varrosur komandanti legjendar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari dhe anëtarët e familjes së tij, të vrarë në mars të vitit 1998 nga forcat policore dhe ushtarake serbe. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com