Nismë për eliminimin e të gjitha xhamive në Holandë

0

Një deputet i një partie politike të ekstremit të djathtë ka kërkuar që Holanda të pastrohet nga të gjitha xhamitë, në kuadër të integrimit të myslimanëve dhe minoritetit turk në vend.
Machiel de Graaf, i cili është kundër imigracionit holandez dhe Partisë Islame për Liri, kërkoi që të gjitha xhamitë në vend të mbyllen, gjatë një debati mbi integrimin në Dhomën e Përfaqësuesve.

Duke theksuar se Holanda pa xhami do të ishte më mirë, parlamentari tha: “Ne duam të pastrojmë Holandën prej Islamit”.

Përveç kësaj, sipas De Graaf, duke mos u integruar në shoqërinë holandeze dhe refuzuar për t`u asimiluar, myslimanët që jetojnë në vend kërcënojnë identitetin dhe kulturën holandeze duke lindur më shumë.

Deklaratat e De Graaf tërhoqën kritika të ashpra nga anëtarët e partive social demokrate që ndoqën debatin.

Ndërkohë që deputeti Roos Vermeij i Partisë së Punës i kërkoi deputetit të djathtë të tërheqë fjalët e tij, deputeti tjetër demokrat Sten van Weijenberg i theksoi deklaratat e tij në mënyrë të rrezikshme.

Partia e de Graaf, që udhëhiqet nga politikani i krahut të djathtë Geert Wilders, ka qenë një zë kritik i myslimanëve dhe emigrantëve që jetojnë në vend, por kjo është hera e parë që ai shprehet për mbylljen e plotë të xhamive.

Debati erdhi në një kohë kur Turqia paralajmëroi autoritetet holandeze për politikat agresive dhe raciste ndaj komunitetit turk që jeton atje.

Dy javë më parë, dy ligjvënës me origjinë turke nga partia e krahut të djathtë ku bën pjesë edhe De Graaf, u dëbuan pas refuzimit për të mbështetur vërejtjet kritike të partisë së tyre në lidhje me një numër të organizatave turke që ishin të akuzuar për të qenë “shumë të fokusuara në promovimin e identitetit turk dhe islamik”. /shekulli/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com