Irak, ISIL merr nën kontroll depon e armëve kimike

0

Rebelët e ISIS kanë marrë në kontroll një fabrikë të amortizuar të armëve kimike, njoftojnë zyrtarët irakianë.
Në një letër dërguar OKB-së, Qeveria e Irakut tha se nuk do të jetë në gjendje për të mbajtur detyrimet për të shkatërruar armët kimike.
Kompleksi Muthanna në veriperëndim të Bagdadit është depo e raketave të mbushura me sarin dhe agjent të tjerë vdekjeprurës.
OKB-ja dhe SHBA-të thonë se municionet janë degraduar dhe rebelët nuk do të jenë në gjendje për të bërë armë kimike prej tyre. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com