Imami Musliu, eksplozivi u vendos nga shërbimi sekret serb

0

Imami i Xhamisë së Drenasit, Osman Musliu, duke komentuar mbi çështjen e gjetjes së eksplozivit në oborrin e kësaj xhamie, ka thënë se dyshimet i ka në secilin person që e njeh, por më së shumti në Shërbimin Sekret të Serbisë.
“Nuk kam dyshim mbi asnjë njeri personalisht sepse ende nuk kam asnjë informatë, mirëpo dyshime kam në krejt ‘dynjanë’, duke filluar nga babai im. Dyshoj në ekstremizëm e më së shumti në Shërbimin Sekret Serb”.
Në një intervistë dhënë për Info Magazine në Klan Kosova, imami u shpreh se kjo që ndodhi në Drenas paraqet rrezik për të gjithë qytetarët.
“Nga veprimet e policëve mu krijua një përshtypje që sot Drenasi ka qenë në rrezik, jo personalisht unë, por e gjithë Drenasi. Xhamia e Drenasit sot ka mundur të shkojë në ajër, dhe të viktimizojë mbi 500 persona. Pjesa më e madhe e tyre ishin të rinj”.
Ai thotë që lajmin se xhaminë që drejton ka eksploziv, e mori kur ishte në shtëpi.
“Gjysmë ore para namazit dal e jap ligjërata, e sot ka qenë temë e lezetshme. Më pas kam shkuar në shtëpi dhe ka ardhur policia. Ata kishin pasur thirrje për një çantë të dyshimtë, e më pas bashkë me policinë kemi shkuar dhe kemi hyrë brenda në xhami”.
Imami nuk është shprehur edhe aq i kënaqur me punën e policisë, pasi që tha se forca të rendit kishte pak të pranishme në oporrin e xhamisë, duke shtuar se çdo xhami gjatë të premteve, duhet të ketë të pranishme forca policore.
Në Xhaminë e Drenasit, rreth mesditës të së premtes, është gjetur një sasi e konsiderueshme e eksplozivit në xhaminë e qyteti të Drenasit, njofton Klan Kosova. Banorët janë evakuuar me tu gjetur eksplozivi dhe mjeti është shpërthyer nga ekipet e dominimit.
– See more at: http://lajmi.net/imami-i-xhamise-ne-drenas-dyshon-se-eksplozivi-u-vendos-nga-sherbimi-sekret-serb/#sthash.8lBvO9ga.dpuf

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com