Hurma një frut i shijshëm dhe njëkohësisht shumë i ushqyeshëm.

0

Hurma është një frut i shijshëm dhe njëkohësisht shumë i ushqyeshëm. Pothuajse pjesa jonë më e madhe e pëlqejnë këtë frut. Ajo përmban shumë vlera ushqyese dhe vitamina, pothujse dyfish më shumë se frutat e tjera. Nëse konsumojmë 1 hurmë në ditë i bëjmë një nder të madh organizmit, pasi mund të marrim një sasi të konsiderueshme vitaminash.

Edhe sipas mjekësisë kineze, hurma mund të ndihmojë në pastrimin e mushkërive, të asgjësojë nxehtësinë e brendshme, të parandalojë dizanterinë, të nxisë funksionin tretës etj. Hurma është e pasur me karotene, riboflavin, vitaminën C dhe proteinë.

Hurman ndahet në dy lloje: hurma e ëmbël dhe hurmë rrudhëse. Lloji i parë mund të konsumohet drejtpërdrejt, ndërsa lloji i dytë kërkon lënien për një kohë në ujë të grohtë etj.

Hurma është e pasur në glukozë, saharozë, frutozë etj., prandaj ajo është shumë e ëmbël. Konsumi i hurmës mund të sjellë ndjenjen e ngropjes më shumë se konsumi i një molle apo dardhe. Hurma e freskët përmban edhe shumë jod, i cili mund të parandalojë dhe përmirësojë problemet me tiroiden.

Hurma ka gjithashtu pektinë, një llojë fibre dietike që mund të shkrihet në ujë. Kjo fibër pastron zorrët dhe nxit jashtëqitjen, duke parandaluar kapsllëkun. Ata që punojnë shumë duhet të konsumojnë hurma për zvogëlimin e inflamacioneve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, dhe për shëndetin e organizmit në tërësi.

Përveç kësaj, hurma mund të parandalojë ngurtësimin e arterive kardiovaskulare. Vetëm pacientët e prekur nga infarkti miokardial nuk duhet të konsojmë shumë hurma, pasi mund të ketë rol negativ për shëndetin e tyre

Hurma është një frut i shkëlqyer për uljen e tensionit, prandaj personat që vuajnë nga hipertensioni duhet ta konsumojnë këtë frut.

Një tjetër mënyrë e konsumit janë dhe hurmat e thata, që kanë jo vetëm një shije të mirë, por kanë dhe avantazhin e rezervimit për një kohë të gjatë.

 

Hurma mund të bëhet dhe reçel. 600 gramë hurma të pjekura, 250 gramë sheqer, 1 limon. Pastrojmë limonin dhe shtrydhim lëngun. Heqim lëkurën e hurmës dhe e presim në copa. Ziejimë së bashku hurmat, lëngun e limonit në temperaturën e vlimit. Shtojmë sheqer dhe e lëmë në zjarr të ulët, duke e përzier vazhdimisht me lugë.

Më sipër thamë që hurma ndahet në dy lloje: ajo e ëmbël dhe “hurma rrudhëse”. Hurma e tipit të dytë mund të rezevohen së bashku me mollët, dardhët, murrizin, kivin në ambjent të mbyllur. Pas 5-7 ditëve, shija rrudhëse e hurmës do të asgjësohet dhe do të bëhet hurmë e ëmbël. Hurma që piqen me anën e kësaj metode kanë një aromë të veçantë të ëmbël dhe bëhen më të buta. Mund të fusni disa hurma rrudhëse së bashku me 1-2 mollë në një qesë të mbyllur.

Pas 2-3 ditësh, hurmat do të piqen plotësisht.

Kush nuk duhet të konsumojë shumë hurma?

1. Të gjithë ata që vuajnë nga anemia nuk duhet të konsumojnë shumë hurma, pasi mund të ndikojnë thithjen e hekurit.

2. Personat me diabet, pasi hurma ka shumë sheqer

3. Personat me gastrit kronik, keqtretje dhe sëmundje të tjera në aparatin tretës nuk duhet të konsumojnë shumë hurma. (Xu Guang) 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com