Gjuriq në Kosovë, përkundër urdhër ndalimit nga Qeveria

0

Qeveria pa qëndrim rreth shoqërimit të Gjuriqit nga ministrat e Kosovës

Gjatë vizitës së sotme në Leposaviq, drejtorin e zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq e kanë shoqëruar edhe zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq dhe ministri i Administratës së Pushtetit Lokal në qeverinë “Mustafa”, Lubomir Mariq.

Ndërkaq që për këtë çështje zeri.info ka kontaktuar zyrën për informin të kryeministritt Isa Mustafa.

Shefi i kësaj zyre Drilon Zogaj ka thënë se për këtë çështje duhet të kontaktohet Zëdhënësi i Qeverisë Arban Abrashi ose Bajram Gecaj, zv. ministëri i Pushtetit Lokal.

“ Ndoshta më mirë është të kontaktohet zdhënësi i Qeverisë Abrashi ose Bajram Gecaj”, ka thënë Zogaj shkurt për Zërin.

Gazeta ka tentuar të marr informacion rreth shoqërimit të Gjuriqit nga dy ministrat serb në Qeverinë e Kosovës por që kontakti me këta të fundit ka qenë i pamundur.

Gjatë vizitës së sotme në Leposaviq, drejtorin e zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq e kanë shoqëruar edhe zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq dhe ministri i Administratës së Pushtetit Lokal në qeverinë “Mustafa”, Lubomir Mariq.

Gjuriq u fut ilegalisht në territorin e Kosovës dhe nuk e respektoj fare vendimin institucioneve kosovare. Ai madje para mediave tha se “Kosova është Serbi” raporton “zeri.info”.

************

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, po qëndron në Kosovë, edhe pse ai ka një ndalesë nga autoritetet në Kosovë. “Zeri.info” ka kontaktuar Zyrën e Gjuriqit në Serbi, ndërsa ata kanë thënë që t’iu referohemi medieve serbe.

“Marko Gjuriq është në Kosovë, ju lutem që të shikoni portalet në Beograd, ‘Tanjug’-un”, ishte përgjigja e kësaj Zyre.

Ndërkohë ky portal ka raportuar se Gjuriqi po qëndron në Leposaviq dhe se për hyrjen e tij në Kosovë ka marrë leje nga përfaqësues ndërkombëtarë.

“Unë jam në Kosovë, po e kryej punën time normalisht. Është në interesin tonë që këtu të krijojmë kushte për jetë për popullin tonë, askënd nuk e pengojmë, duam bashkëpunim, si dhe jetë normale për të gjithë që jetojnë këtu”, ka thënë ai

Kurse, Gjuriq, dje nëpërmjet rrjetit social “Twitter” me një ton kërcënues ka shkruar se “shihemi në Kosovë e Metohi”.

“Kolegëve nga Prishtina, siç veproj në situata të ngjashme, i porosis: Shihemi në Kosovë dhe Metohi”, ka shkruar Gjuriq.
***********

Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq po qëndron në Kosovë edhe përkundër se atij i është ndaluar hyrja në autoritetet qeveritare të Prishtinës.

Vetëvendosje po konsideron se masat e Qeverisë së Kosovës për ndalimin e zyrtarëve serb në Kosovë është vetëm një procedurë formale.

Adonisë Tahiri nga ky subjekt politikë ka thënë për zeri.info se roli i qeverisë aktuale është rol nënështrues i qëndrimit të Serbisë.

“ Roli i qeverise aktuale te Kosoves, dhe qeverise paraprake, ka qene dhe mbetet nje rol nenshtrues ne raport me qendrimin e Serbise dhe strukturave shteterore. Masat e fundit per gjoja ndalim, apo te ngjashme, jane vetem masa krejt formale meqenese sic e dime ne veri te vendit, ndryshe nga c’eshte deklaruar e reklamuar, strukturat ilegale e kriminale te Ministrise se Brenshme te Serbise bejne ligjin”, ka thënë Tahiri.

Ndryshe Ministrja për Dialog Edita Tahiri, përmes një komunikate për media njofton se duke filluar nga data 18 prill 2016 nuk do të lejohet hyrje/dalja në Republikën e Kosovës për të gjithë personat që posedojnë lejet ilegale të njoftimit (ID kartat) të lëshuara nga strukturat paralele të Serbisë në Kosovë. /ZËRI

*******

Drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq po qëndron në Kosovë edhe përkundër se atij I është ndaluar hyrja në autoritetet qeveritare të Prishtinës.

Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporton se Gjuriq ka thënë para gazetarëve në Leposaviq se po e kryen punën e tij normalisht dhe se për qëndrimin në Kosovë i ka lajmëruar përfaqësuesit ndërkombëtarë.

“Unë jam në Kosovë, po e kryej punën time normalisht. Është në interesin tonë që këtu të krijojmë kushte për jetë për popullin tonë, askënd nuk e pengojmë, duam bashkëpunim, si dhe jetë normale për të gjithë që jetojnë këtu”, ka thënë Gjuriq.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com