Finalistët e “World Car Awards” 2017

0

Në Sallonin e Parisit festohet fillimi i edicionit 2017 të “World Car Awards”, ku prej më shumë se dhjetë vite është një nga çmimet më të lakmuar në botën e veturave.

Programi vitin e kaluar u mbyll me fitoren nga Mazda MX-5 në kategoritë “World Car of the Year” dhe “World Car Design of the Year”, e ndjekur nga BMW Serie 7 (lusso), Toyota Mirai (green) dhe Audi R8 Coupe (performance).

Sfida rifillon. Edicioni i këtij viti, si gjithnjë shfaqet në evenimente të ndryshme të këtij lloji (ku vitin e ardhshëm do të jetë në Los Angeles), vë në garë 73 konkurrentë dhe do të publikojë fitimtarët më 13 prill në Sallonin e New Yorkut.

Megjithatë finalistët janë publikuar që tani, më poshtë vijon lista e plotë:

“World Car of the Year”

Audi A5/S5 Coupe
Audi Q2
Audi Q5
Buick Envision
Buick LaCrosse
Chevrolet Cruze
Chrysler Pacifica
Fiat/Abarth 124 Spider
Honda Civic
Hyundai Elantra
Hyundai Genesis G80
Infiniti Q60
Jaguar F-Pace
Kia Cadenza
Kia Rio
Kia Sportage
Mazda CX-9
Seat Ateca
Skoda Kodiaq
SsangYong Tivoli Air/XLV
Toyota C-HR
Volkswagen Tiguan

“World Luxury/Performance Car”

Audi R8 Spyder
Bentley Bentayga
BMW 5 Series
Cadillac CT6
Cadillac XT5
Honda/Acura NSX
Hyundai Genesis G90
Lexus LC500
Lincoln Continental
Mercedes AMG Roadster
Mercedes-Benz Classe E
Porsche Boxster Cayman
Range Rover Evoque Convertible
Volvo S90/V90

“World Urban Car”

BMW i3 (94 Ah)
Citroën C3
Citroën E-Mehari
Ford Ka+
Smart Brabus Range
Smart Cabriolet
Suzuki Baleno
Suzuki Ignis

“World Car Design of the Year”

Janë të gjitha veturat e nominuara në kategorinë “World Car of the Year” por shtohet edhe Mercedes-Benz Classe S Cabrio.

“World Green Car”

Audi Q7 e-tron 3.0 TDI quattro
BMW 740e iPerformance
Chevrolet Bolt
Chevrolet Malibu Hybrid
Honda Clarity Fuel-Cell
Hyundai Ioniq
Kia Niro Hybrid
Mercedes-Benz GLC 350e
Tesla Model X
Toyota Prius Prime
Toyota RAV4

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com