Erdogan: Dërgimi i armëve në Kobani për kurdët e Sirisë ishte një gabim

0

Çfarë është bërë këtu në këtë temë doli të jetë e gabuar. Pse e bëri atë gabimisht? Për shkak se disa nga armët që ka rënë nga ato C130s ishin konfiskuar nga ISIL-i. , tha Erdogan në një konferencë shtypi në kryeqytetin e Turqisë, në Ankara.
Presidenti turk, Recep Tajib Erdogan tha të mërkurën se ishte gabim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës furnizimi ushtarak nga ajri, për luftëtarëve kurdë, për të mbrojtur qytetin sirian kufitar Kobani, sepse disa armë u kapën nga militantët e të ashtuquajturit Shtetit Islamik i Irakut dhe Levant (ISIL).

Pentagoni mohoi lajmin të martën, duke pohuar se shumica e furnizimeve amerikane kishin arritur tek luftëtarët kurdë, pavarësisht një video online që tregon luftëtarët e ISIL-it me një pako.

I pyetur në lidhje me një plan për Turqinë për të lehtësuar kalimin e luftëtarëve kurd të Irakut, Peshmerga, në Kobani për të ndihmuar në mbrojtjen e tij, Erdogan tha se ai propozoi këtë lëvizje në një bisedë telefonike me presidentin amerikan Barak Obama në fundjavë.

Kjo ndihmë që ju do të dorëzoni në PYD dhe PKK është e papranueshme për ne, tha Erdogan në një konferencë për shtyp në Aeroportin e Ankaras, para se të nisej për një vizitë zyrtare në Letoni.

Unë kam vështirësi për të kuptuar se pse Kobani është kaq.

strategjik për ta, sepse nuk ka civilë atje, vetëm rreth 2.000 luftëtarë, tha Erdogan. Në fillim ata nuk thonin po për peshmergasit, por më pas ata i dhanë një po të pjesshme dhe ne i themi se ne do të ndihmojmë.

Ai shtoi se bisedimet janë duke vazhduar në mes të zyrtarëve për detajet e tranzitit të luftëtarëve kurd, peshmerga, nëpërmjet Turqisë.

PKK është Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, e konsideruar një organizatë terroriste nga Turqia dhe disa vende të tjera. Ajo ka bërë një fushatë 30-vjeçare kundër shtetit turk. PYD është Partia Demokratike Sindikaliste, për të cilën Qeveria e Turqisë beson se është më e ligë se PKK, Partia e Punëtorëve të Kurdistanit. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com