Eliminohet Jeremic, portugezi Antonio Guterres është Sekretar i ri i OKB’së

0

[ad_1]

Ish kryeministri i Portugalisë, Antonio Guterres, është zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së.
Ndërkohë, ish ministri i Jashtëm i Serbisë, është eliminuar nga gara për këtë post, siç edhe pritej, transmeton Express.

Lajmi është bërë i ditur nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së.

Guterres, 66-vjeçar, është “favorit i qartë” për t’u bërë shef i ardhshëm i OKB-së, ka thënë sot ambasadori rus në OKB, Vitaly Churkin.

Por, për të konfirmuar edhe zyrtarisht zgjedhjen e Guterres shef të OKB-së, nesër do të mbahet një votim formal.

Jeremic është bllokuar nga disa shtete anëtare perëndimore me të drejtë vetoje, për shkak se Jeremici s’e pranon pavarësinë e Kosovës dhe e kunërshton NATO’n./Express/

[ad_2]

Source link  

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com