Populli gjerman i ngopur me spiunazh nga SHBA

0

Populli gjerman është ngopur me sovranitetin e tij të rrëmbyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tha një ish-gjuhëtar i inteligjencës amerikane të shtunën.

Scott Rickard po fliste për vërejtjet e fundit nga Sekretari i Shtetit të Shteteve të Bashkuara, John Kerry, në marrëdhëniet e SHBA-Gjermani.

John Kerry tha se marrëdhëniet në mes të Uashingtonit dhe Berlinit ishin strategjike, ndërsa lidhjet ndërmjet dy vendeve kanë qenë kohëve të fundit të goditura për shkak të një skandali të ri spiunazhi amerikan në Gjermani.

John Kerry ka thënë se marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Berlinit janë strategjike dhe padyshim ai beson se ende janë miq të mëdhenj. Por populli gjerman është duke e marrë si tepër të lodhur sovranitetin e tyre që është rrëmbyer për kaq shumë kohë, shtoi ai.

”Kancelarja gjermane, Angela Merkel padyshim tha diçka në lajme që u përhapen për rreth dhe në thelb i ka vënë amerikanët në një pozitë të turpshme, ofenduese, ” vuri në dukje Rickard. Por, kjo, tha ai, do të jetë shumë pak, nëse ka, efekt në marrëdhëniet në mes bashkësive të zbulimit dhe komunitetet bankare.

Tensionet janë për njerëz, por për fat të keq oligarkët që janë në krye të Shteteve të Bashkuara dhe të Gjermanisë do të vazhdojë marrëdhëniet.

Marrëdhëniet midis Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara janë dëmtuar nga disa raporte të spiunimit amerikan në Gjermani, që nxitën një kërkesë për shefin e CIA-s në Berlin që të largohet nga Gjermania.

Tensionet dolën në sipërfaqe në tetorin e kaluar, pasi dokumentet e rrjedhura nga ish-Agjencia e Sigurimit Kombëtar (NSA), kontraktori Edward J. Snowden tregoi se Uashingtoni ka përgjuar telefonin e Kancelares gjermane, Angela Merkel. Dokumentet, gjithashtu, tregojnë se SHBA ka tubuar, mbledhur shënimet, të dhënat, telefonatat dhe shënimet e internetit nga populli në Gjermani. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com