Faktorët që rrezikojnë fertilitetin

0

1. Mungesa e higjienës dhe sëmundjet që barten përmes rrugëve seksuale

Chlamidia mund të jetë prezente dhe nëse nuk trajtohet (edhe gonorrea gjithashtu), mund të shkaktojë inflamacion të pielvikut dhe të dëmtojë gypat e fallopit, në këtë mënyrë veza nuk zbret në mitër.

2. Duhani

Cdo herë që ju thithni tym duhani, ulet edhe jetëgjatësia e vezëve tuaja. Në fakt tek gratë duhanpirëse, menopauza mund të fillojë rreth katër vjet më shpejt se tek ato joduhanpirëse, dhe nëse ndodh që ato mbeten shtatëzënë rritet rreziku për dështim apo për të lindur fëmijë nën peshë.

3. Pesha juaj

Hormonet të cilat bëjnë që vezoret tuaja të zbresin vezët ruhen në yndyrnat e trupit. Kur yndyrnat tuaja janë të ulëta (BMI nën 18.5), nuk mund të keni ovulacion. Kur yndyrnat janë të larta (BMI mbi 29) si dhe mbingarkesa e insulinës dhe estrogjenit, mund të dëmtohet i gjithë procesi. Humbisni ose fitoni 5% të peshës suaj dhe mund të riktheni ovulacionin normal.

4. Ushqimet

Një studim i Harvardit zbuloi se gratë që ndjekin katër rregulla pa marrë parasysh peshën e tyre, kanë fertilitet më të mirë se ato që ushqehen në mënyrë jo të shëndetshme: 1. Përdorimi i miellit integral në vend të atij të bardhë. 2. Ushqimi me yndyrna trans. 3. Gatimi me yndyrna të pangopura të tilla si vaji i ullirit. 4. Marrja e proteinave kryesisht nga bimët (bishtajat, frutat e thata) dhe jo ato shtazore.

5. Kimikatet

Kur shkencëtarët kanë studiuar nivelet e BPA (një kimikat që gjendet në objekte plastike dhe paketimet e ushqimeve) në urinën e grave, kanë zbuluar se tek gratë që kanë nivele më të larta të BPA u konstatua 24% më pak e vezëve të ovuluara

6. Ndërprerja e shtatzënive

Disa komplikacione, si një infeksion i shkaktuar nga një abort, mund të shkaktojë në humbjen e aftësisë së një gruaje për të mbajtur një barrë. Përveç rasteve kur ky proces është i sigurt.

7. Ekzaminimet me rrezet X

Disa studime kanë zbuluar se ekziston një rrezik në përqindje të ulët për dëmtimin e fertilitetit nga MRI, rrezet X, mamograma dhe akoma më pak nga depilimi me lazer në zonën e bikinit. Gjithsesi, flisni me mjekun tuaj sesi mund të mbroni fertilitetin para se t’u nënshtroheni ekzaminimeve të caktuara. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com