Pesë vende të Amerikës Latine tërheqin ambasadorët nga Izraeli

0

El Salvador të mërkurën u bë i pesti shtet i Amerikës Latine që e tërheqë ambasadorin e saj nga Izraeli në shenjë proteste ndaj ofensivës ushtarake të Izraelit në Gaza.
Brazili, Kili, Ekuadori dhe Peruja i kanë tërhequr ambasadorët e tyre tashmë.
Më herët Izraeli ka kritikuar Brazilin rreth vendimit për të tërhequr ambasadorin e saj në shenjë proteste ndaj ofensivës ushtarake të Izraelit në Gaza.
Brazili ishte një nga 29 vende në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që votuan të mërkurën e kaluar për të hetuar Izraelin mbi ofensivën e saj ushtarake në Gaza.
Gjatë një vizitë shtetërore nga Presidenti kinez Xi Jinping më 17 korrik, Presidentja braziliane Dilma Rousseff tha se vendi i saj ishte i shqetësuar thellësisht nga ngjarjet dramatike në Gaza.
Numri i të vdekurve nga sulmet shkatërrues izraelit në Rripin e Gazës u rritë në 1283, sipas një zëdhënësi të Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza./mesazhi/ 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com