Obama: Mobilizim ndërkombëtar kundër Boko Haram

0

Rrëmbimi i më shumë se 200 vajzave në Nigeri që po i atribuohet grupit Boko Haram, ka nxitur reagimin edhe të presidentit të SHBA-ve. Ky krim është „i neveritshëm“, tha presidenti amerikan Barack Obama për televizionin ABC. “Ne kemi dërguar një ekip me një kombinim forcash ushtarake, të cilët do të përpiqen të lokalizojnë zonën ku mbahen vajzat. Kjo është një ngjarje e tmerrshme ”. Ekipi përbëhet nga personel ushtarak, policë dhe nga organizma të tjera. Ai u shpreh se kjo ngjarje mund të nxisë ndërkombëtarët të ndërmarrin veprime ndaj terroristëve të Boko Haram. “Eshtë i nevojshëm një mobilizim ndërkombëtar kundër kësaj “organizate terroriste”, theksoi Obama. Edhe Britania e Madhe ndërkohë po ndihmon institucionet nigeriane në „aspektin praktik”. Qeveria gjermane kërkoi lirimin e menjëhershëm të të rrëmbyerve.
„Ne jemi të tronditur nga dhuna çnjerëzore e fanatikëve të sektit Boko Haram në veri të Nigerisë duke terrorizuar popullsinë në përmasa të tilla“, tha një zedhënës i Ministrisë së Jashtme në Berlin. E ngarkuara e BE-së për politikë të jashtme, Catherine Ashton tha gjatë një vizite në Uashington se fati i vajzave ka tronditur gjithë botën. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com