Më shumë se 2,300 sirian të vrarë gjatë Ramazanit

0

Më shumë se 2,300 vetë u vranë nga luftimet në Siri gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, ka raportuar një grup i të drejtave të njeriut.

Rrjeti sirian me bazë në Londër, tha se prej 2,378 vdekjeve që kishin regjistruar, 1.932 ishin të vrarë nga forcat besnike të regjimit të Bashar al-Asad, duke përfshirë 350 gra e fëmijë dhe 142 njerëz të nënshtruar në tortura.

Militantët e ISIL raportohet të jenë përgjegjës për 273 të vdekur, duke përfshirë 21 gra dhe fëmijë dhe 62 civilë, si dhe raportohen 19 të vdekur në luftimet mes grupeve rivale rebele.

Siria është kapluar nga gjakderdhja qysh kur regjimi filloi një goditje të dhunshme në përgjigje të protestave anti-qeveritare në mars të vitit 2011.

Rrjeti me bazë në Londër thotë se më shumë se 126,000 persona – 106,000 prej të cilëve civilë – janë vrarë që nga fillimi i konfliktit. /mesazhi/

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com