Makineria ushtarake ruse zbarkon afër Kosovës (Video)

0

Serbia dhe Rusia po kryejnë ushtrime ushtarake shumë pranë Kosovës në luftën kundër terrorizmit, në territorin serb, shumë pranë Kosovës.
Këto ushtrime ushtarake paraqesin rrezik mjaft të lartë, për shkak se Rusia së fundmi po shkakton tensione në disa vende dhe po ndjek një politikë ekspansioniste.

Pamjet dhe fotografitë e parashutimit të forcave ushtarake ruse në territorin serb, pak kilometra larg Kosovës janë publikuar në të njëjtën kohë kur forcat ruse raportohen se kanë hyrë në territorin e Ukrainës.

Njësiti i parë ushtarak rus që do të marrë pjesë në këtë ushtrim të përbashkët janë lëshuar me sukses në fushën e trajnimit në Nikinci, në Serbi, raporton televizioni shtetëror rus.

Pjesë të makinerisë ushtarake ruse tashmë kanë arritur në aeroportin ushtarak në Batajnicë.

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, është përplasur disa herë me Ivica Daçiqin në OKB lidhur me këtë problem, duke thënë se Serbia po rrezikon territorialitetin e shtetit të Kosovës.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com