Java e Çamërisë fillon në Prishtinë

0

Organizimi tashmë tradicional, Java e Çamërisë, shënon këtë vit 70 vjetorin e gjenocidit dhe diskriminimit të shqiptarëve të Çamërisë.

Sivjet për herë të parë, ky aktivitet fillon njëkohësisht në Prishtinë e Tiranë, duke synuar rritjen e vetëdijesimit të gjithë kombit për çështjen Çame.

Komuna e Prishtinës së bashku me një delegacion të deputetëve do të shënojnë hapjen e kësaj jave.

Sipas një njoftimi të komunës, në mëngjes do të ndodhë dekorimi i Sheshit në Prishtinë, më vonë kryetari Shpend Ahmeti pret në zyre delegacionin e deputetëve, pastaj kryetari Shpend Ahmeti, së bashku me delegacionin e deputetëve do të jenë në sheshin Nëna Terezë, ku edhe do të ketë prononcim për media.

Delegacioni nga Shqipëria përbëhet nga deputetët Shpëtim Idrizi, Aqif Rakipi, Tahir Muhedini, Omer Mamo dhe Dashamir Tahiri. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com