Ish-Kryepeshkopi anglez: Islami ”ringjallë” vlerat britanike

0

Ish-Kryepeshkopi i Canterbury, Angli, Dr. Rowan Williams, i cili në vitin 2008 bëri thirrje për zbatimin e aspekteve të caktuara të ligjit Islamik në Britani të Madhe, kritikoi, gjithashtu, nocionin e vlerave britanike, duke thënë se ata duhet të jenë më universale.

Ish-Kryepeshkopi i Canterbury, Angli, Dr. Rowan Williams, ka thënë se Islami është ringjallje për vlerat britanike gjatë një fjalimi kritik ndaj segmenteve Islamofobe të mediave britanike.

Duke folur para një audience prej mijëra pjesëmarrësve në Festivalin Vjetor – Living Islam, organizuar nga Shoqëria Islame e Britanisë në Lincolnshire, ditë e Xhuma, ish-kryepeshkopi vlerësoi se xhamitë kanë punuar me famullitë lokale për të ofruar shërbime ndaj familjeve edhe ndaj të rinjve.

E përditshmja britanike Independent njoftoi se Dr. Wlliams, i cili në vitin 2008 bëri thirrje për zbatimin e aspekteve të caktuara të ligjit Islamik në Britani të Madhe, kritikoi, gjithashtu, nocionin e vlerave Britanike, duke thënë se ato duhet të jenë më universale.

Komentet e tij vijnë mes një skandali të dyshuar të emëruar Kali i Trojës në të cilin muslimanët në Birmingham u akuzuan për përpjekjen për të marrë përsipër administrimin e një shkolle publike, akuza të cilat komuniteti lokal musliman i ka mohuar.

Myslimanët britanikë e kanë fajësuar skandalin tejmase të publikuar, i cili ka qenë i mbuluar së tepërmi nga mediat e krahut të djathtë në Angli, për nxitjen dhe përhapjen e ndjenjave anti-muslimane në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri britanik, David Cameron, ka bërë thirrje që vlerat britanike që mësohen në shkolla, duke sugjeruar se fëmijët duhet të mësojnë për Magna Carta. Ne duhet të jetë shumë më të fuqishëm, në përurimin e vlerave britanike dhe të institucioneve që i përkrahin ato, tha ai, sipas raportit të Mail in Sunday. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com