Irak: Pas mosulit kryengritësit marrin nën kontroll edhe Tikritin

0

Raportet thonë se kryengritësit suni kanë marrë nën kontroll qytetin Tikrit të Irakut.
Uzurpimi i Tikritit vjen një ditë pasi luftëtarët e grupit Shteti Islamik i Irakut kanë marrë nën kontroll Mosulin, qytetin e dytë më të madh në Irak, dhe pjesën më të madhe të provincës Nineveh, transmeton Rel.

Diktatori shiit i Irakut, Nuri al-Maliki, ka kërkuar nga Parlamenti që të shpallë gjendje të jashtëzakonshme. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com