Francë, policia mbylli tre xhami

0

Duke folur për mbylljen e xhamive, ministri francez i Punëve të Brendshme Bernard Kaznev deklaroi se ato për herë të parë në këtë vend mbylljen për shkak të “radikalizmit”.

Njëra nga xhamitë, rreth 35 kilometra në lindje të Parisit në vendin Lagny-sur-Marne ishte cak i bastisjes policore sot herët në mëngjes ku policia ku policia konfiskoi një revole të kalibrit nëntë milimetra, një hard disk kompjuterik dhe literaturë “propagandistike xhihadiste”.

Gjatë bastisjes një person është arrestuar, për 22 persona është caktuar masa e ndalesës së braktisjes së vendit, ndërsa nëntë personave iu është caktuar arrest shtëpiak.

Dy xhamitë tjera, në Lyon dhe Gennevilliers në qarkun e Parisit janë mbyllur javën e kaluar.

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com