Ekstremisti që vrau 77 njerëz në Norvegji, fiton padinë për “trajtim çnjerëzor”

0

Njeriu që ka masakruar 77 njerëz në një sulm mbi një kamp veror në Norvegji ka fituar një padi kundër qeverisë norvegjeze për “trajtim çnjerëzor”.
Gjykata e qarkut Oslo vendosi në favor të Anders Behring Breivik të mërkurën pasdite, pasi vrasësi kishte nisur një rast për shkeljet e pohuara të të drejtave të njeriut, raporton Idepndent.
Ekstremisti i krahut të djathtë u dënua për terrorizëm dhe vrasje masive për vitin 2011 me bomba dhe sulmeve me armë në Norvegji, që la të vdekur 77 njerëz.


Source: Informacione 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com