Dështon grushti i shtetit kundër Emirit të Katarit

0

Burime të mirëinformuara nga Gjiri Persik, bënë të ditur se është neutralizuar një përpjekje për grusht shteti kundër Emirit të Katarit, Tamim ben Hamd Al Thani dhe 17 pjesëtarë të dinastisë Al Thani janë arrestuar nën akuzën për komplotim.
Arrestimet janë kryer nga truproja personale e sheikh Tamim, ndërsa shumë banesa të pjesëtarëve të familjes mbretërore janë rrethuar dhe shumë anëtarë të dinastisë Al Thani janë ndaluar të udhëtojnë jashtë shtetit. Sheikh Tamim u bë Emir i Katarit në Qershor 2013. Babai i Emirit aktual, erdhi në pushtet në vitin 1995 pas një grusht shteti kundër babait të tij. 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com