Cameron: Dalja nga BE-ja, opsion i vetëshkatërrimit

0

Kryeministri i Britanisë, David Cameron, ka paralajmëruar se ky vend do të futet në recesion, nëse voton për të dalë nga Bashkimi Evropian në referendumin e 23 qershorit.

Cameron ka thënë se braktisja e bllokut 28-anëtarësh do të ishte “opsion i vetëshkatërrimit për Britaninë”.

Ai i ka bërë këto komente pasi Thesari i Britansië ka publikuar një analizë, e cila paralajmëron recesion të gjatë dhe humbje të mbi 800,000 vendeve të punës, nëse Britania del nga BE-ja.

Sipas kësaj analize, dalja nga BE-ja do të ulë edhe çmimet e shtëpive midis 10 dhe 18 përqind dhe do të çojë në më shumë huamarrje publike.

Iain Duncan Smith, i cili udhëheq fushatën për dalje nga BE-ja, ka thënë se analiza është “thellësisht e njëanshme”.


Source: Informacione 

Share.

About Author

Leave A Reply

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed
themekiller.com